Eleganckie firany z gipiury

Gipiura to bardzo delikatna koronka, haftowana, która modna stała się w XIX wieku. Gipiura stosowana jest nie tylko do firan, ale także do sukien ślubnych, a w dawnych czasach stanowiła ozdobę na głowę dla kobiet z arystokratycznych rodów. Gipiura w firance może występować na dwa sposoby. Firanka może być cała utkana gipiurą lub gipiura może być zakończeniem firanki. Gipiura może na firance występować na samym dole lub po bokach. Rzadziej spotyka się gipiurowe zasłonki.

Firanki z gipiury są bardzo delikatne. Trzeba niezwykle uważać podczas zawieszania. Takie haftowane firanki mają też swoją cenę, która wynika z tego, że są one w całości tkane. Firany takie są także niesamowicie eleganckie. Świetnie pasują do stylowych wnętrz i pomieszczeń, na przykład w drewnianych domach. Będą także idealnie pasować do salonu, pokoju gościnnego czy wykwintnie urządzonej sypialni.

Zaletą firanek gipiurowych jest fakt, że łączą ze sobą styl z nowoczesnością. Dlaczego? Ponieważ gipiurowe firany nie muszą być prostokątne czy kwadratowe, występują w różnych wymiarach i kształtach. Bardzo popularne są firanki owalne lub trójkątne, a także trzyczęściowe oraz w formie paneli firanowych. Prawie każdy typ firany można zakończyć śliczną koronką.

Gipiurę można wszyć samodzielnie na przykład do firan muślinowych czy z woalu. Dzięki obszyciu koronką każda firana momentalnie staje się bardziej elegancka i szykowna. Niektóre panie takie firany trzymają tylko na święta lub ważne uroczystości rodzinne. Trzeba przyznać, że koronkowe firany są jednymi z najbardziej gustownych.

Do jakich wnętrz będzie pasować firana gipiurowa?

Na pewno do pomieszczeń jasnych, przestronnych, choć nie tylko. Warto odradzić zawieszanie koronkowych firan w pokojach dziecięcych. Będą za to pasować do pomieszczeń „wizytowych”, urządzonych w określonym stylu, np. rustykalnym czy prowansalskim. Świetnie sprawdzą się jako firany do pokoju drewnianego lub z drewnianymi, stylowymi meblami. Takie firanki zdecydowanie lepiej wyglądają we wnętrzach klasycznych, choć – mimo wszystko – będą także pasować do pokojów nowoczesnych, urządzonych w duchu modernistycznym.

Warto pamiętać, że samemu można wszyć dodatki gipiurowe. Takie dodatki do obszycia w sklepach internetowych kosztują zaledwie kilka złotych, zaś ornamentyka i wzory są niezwykle różnorodne.