Nowoczesne ekrany i panele do salonu

Panele i ekrany firanowe to dość podobne dekoracje okienne. Występują między nimi nieznaczne, choć widoczne. Ekran jest zazwyczaj nieco krótszy i jednolity, może przyjmować różne kształty, najczęściej są to prostokąty lub kwadraty, ale ładnie wykończone, z koronką lub inną ozdobą, dzięki czemu całość wygląda jak sztywna firanka. Panele natomiast są dłuższe i rzadko kiedy bywają jednolite. Zazwyczaj mają kształt prostokąta i są podzielona na kilka części, w zależności jak szerokie jest okno.

Warto wiedzieć, że tego typu firanki pasują do nowoczesnych wnętrz. Jeśli chcemy urządzić pokój w stylu rustykalnym, to trzeba wiedzieć, że tego typu firanki z pewnością pasować nie będą. Niemniej nie oznacza to, że nie będą pasować na przykład do wnętrz drewnianych czy do domów w starym stylu, ale z nowoczesnym wnętrzem. Panele firanowe mogą mieć różnorodne wzory. O ile ekrany firanowe zazwyczaj są ozdobione niewielkimi wzorami lub kolorowymi wstążkami, tak na panelach można znaleźć przeróżne wzornictwo: kwiaty, postacie, budynki, panoramy i wiele innych.

Wzory na panelach (a także na niektórych ekranach) mogą być zarówno w kolorze firany, jak i kolorowe. Dzięki temu bogactwu kolorów i wzorów, tego typu firany pasują nie tylko do salonu czy pokoju dziennego, ale także do pokoików dziecięcych czy do kuchni. Warto pamiętać, że panele pięknie prezentują się na oknach balkonowych.

Firany panele oraz ekrany można ze sobą łączyć, choć częściej bywa tak, że można kupić panel długi i odpowiednio dopasowany panel krótszy. Oba typy firan charakteryzują się tym, że są dość sztywne, ponieważ są oparte na konstrukcji, ich brzegi są wypełnione specjalnymi usztywnieniami.

Panele oraz ekrany firanowe wcale nie muszą być prostokątne, choć trzeba przyznać, że ta forma jest najczęściej spotykana. Niektóre panele, bez usztywnień, łagodnie spływają z karnisza i mogą być wiązane lub upinane, wedle upodobań i gustu. Ogromną zaletą paneli i ekranów firanowych jest to, że śmiało można je dobierać do wnętrz bardzo zróżnicowanych kolorystycznie. Będą pasować nie tylko do pomieszczeń jedno- lub dwukolorowych, ale także do pokojów różnokolorowych. Będą odpowiednie zarówno do pokoju w jednolitym i stonowanym kolorze, jak i do pokojów, gdzie kolory są mocno ze sobą skontrastowane. Wszystko to sprawia, że panele i ekrany, wbrew pozorom, są bardzo uniwersalne.